Kočičí bylinky, jaké mají účinky?
Kočky obecně bylinky milují, loví je, olizují a válí se v nich, ale proč?
A jaké druhy na ně mají takový vliv?
Šanta kočičí
Určitě nejznámější bylinkou je Šanta Kočičí, známá také jako Catnip, nebo Kočičí máta. Pokud již nějakou dobu chováte kočky, určitě jste se s ní setkali. Používá se do hraček, také se sype na místa, na kterých chceme, aby se kočka cítila příjemně, jako nové škrabadlo, či pelíšek. Ve spreji se dá šikovně využít na prodloužení vůně hraček.
U dospělých koček je zájem o tuto bylinku půl na půl, buď ji milují a nebo jim je ukradená. Proto je dobré vyzkoušet která bylinka je pro Vaši kočku ta ideální.
Jak vlastně na kočku působí? Za vším je silice zvaná nepelaktom, která se z rostliny uvolňuje a do kočičího organismu se dostává vdechováním, také má vůni podobnou feromonům opačného pohlaví.
Pokud kočky šantu očichají, dojde k nim obvykle k prudkému roztažení zorniček a následnému typickému chování, které je způsobeno stimulujícími účinky rostlinky. Když se naopak do šanty zakousnou, zapůsobí jako sedativum a kočka se výrazně zklidní. Účinek šanty lze obvykle pozorovat po dobu pěti až patnácti minut, po které mizí stejně rychle, jako se dostavil.
Bylinky můžete koupit již sušené, v kapkách, nebo pěstovat na zahrádce, či v truhlících. Často se používají do hraček, také proti stresu a při zdravotních problémech kočky.
Kozlík lékařský
Méně známou bylinkou je Kozlík lékařský. Proč se nepoužívá tolik jako šanta? Důvod je jednoduchý, na člověka jeho odér působí jako zápach, a tak šanta se svou mátovou vůní je ve využití mnohem přijatelnější.
Na kočky přitom funguje naprosto obráceně. Pokud s Vaší kočkou šanta nic nedělá, je velká pravděpodobnost, že z kozlíku bude nadšená, i malé množství má velmi silnou vůni. Do hraček se používá sušený kořen této bylinky, k dostání je ovšem i ve formě kapek.
Vliv na kočky mají určitě i další bylinky, povětšinou jejich květy.
Mezi ně patří Levandule lékařská, Máta peprná, Řebříček obecný, Heřmánek pravý, Měsíček lékařský a také plátky poupat růží.
Pro uklidnění stresové kočky má skvělé účinky směs květových esencí zvaná Bachovy květy, podporují psychickou pohodu a harmonizují organismus jako celek.
Tato směs pomáhá při konfliktech mezi kočkami, strachu z nového prostředí, proti nechtěnému značkování a v dalších stresujících situacích. Nejvíce se používají formou kapek. Kočka je inhaluje, můžete je kapat do misky s vodou, potřít jimi oblíbená místa v bytě a i samotnou kočku na tlapkách a kožíšku.